Back to top

Seattle Bride's Best of 2022 - The Winners

Seattle Bride's Best of 2022 Winners

Best Wedding Planner

Winner: Elle and James Co.

Finalists: Harlow Events, Elite Events

 

Best Floral Designer

Winner: Flora Nova Floral and Event Design

Finalists: Belles & Whistles, Love Blooms

 

Best Rentals

Winner: CORT Party Rental

Finalists: Grand Event Rentals, Pedersen’s Event Rentals

 

Best Invitation Designer

Winner: Sablewood Paper Company

Finalists: The Fancy Cat Studio, Perfect Press Printing

 

Best Calligraphy

Winner: Krisanna Elizabeth Co.

Finalists: Honest Calligraphy, Scrolling Calligraphy

 

Best Photography

Winner: Jenn Tai & Co.

Finalists: Jenny GG Photography, Sarah Anne Photography

 

Best Videography

Winner: Emerald Media

Finalists: Bogle Productions, Stormy Peterson Photography

 

Best Photo Booth

Winner: 321 Foto Photo Booths

Finalists: Fun Frames Photo Booth, Orion Photo Booths

 

Best Ceremony Musicians

Winner: Michael Benson Band

Finalists: Puget Sound Strings, Windsong Trio

 

Best Live Band for Reception

Winner: Blue Wave Band

Finalists: Michael Benson Band, Oncore

 

Best DJ

Winner: Seattle Parties

Finalists: Bamboo Beats, Integral DJs

 

Best Lighting & Audiovisual

Winner: Crimson Haze Event Lighting

Finalist: Bellevue Lighting, LightSmiths

 

Best Caterer

Winner: Tuxedos and Tennis Shoes

Finalists: Herban Feast, Shooby Doo Catering

 

Best Wedding Bar Service

Winner: Party on the Rocks

Finalists: Cameo Mobile Bartending, Kitsap Bartending Services

 

Best Cake

Winner: Honey Crumb Cake Studio

Finalists: Crème de la Crème Bake Shop, Sift and Gather

 

Best Desserts

Winner: The SweetSide

Finalists: Honey Crumb Cake Studio, Lady Yum

 

Best Bridal Shop

Winner: The Dress Theory

Finalists: Bellevue Bridal, Blue Sky Bridal

 

Best Custom Gowns

Winner: Luly Yang

Finalists: Dawson & Devereaux, French Knot Couture

 

Best Bridal Party Apparel

Winner: Cicada Bridal

Finalists: BHLDN, David’s Bridal

 

Best Mother-of-the-Bride Apparel

Winner: BHLDN

Finalists: JJ’s House, Samilla Bridal and Formal

 

Best Formalwear

Winner: J. Hilburn

Finalists: Indochino, Men’s Wearhouse

 

Best Jeweler

Winner: Green Lake Jewelry Works

Finalists: Joseph Jewelry, Marci Jewelry

 

Best Wedding Hair

Winner: Zo & Co Styling

Finalists: Salon Maison, Urbanista Weddings

 

Best Wedding Makeup

Winner: Kayla Kollection Artistry

Finalists: I.M. Artistry, Salon Maison

 

Best Spa Services

Winner: Le Spa de l’hotel Lotte

Finalists: The Spa at Willows Lodge, Yuan Spa

 

Best Officiant

Winner: Annemarie Juhlian

Finalists: Another One Ties the Knot, Rev. Ray Van Winkle & Associates

 

Best Transportation/Getaway Car

Winner: British Motor Coach

Finalists: A&A Limousine & Bus Service, Butler Seattle

 

Best Valet Service

Winner: Butler Seattle

Finalists: A&A Limousine & Bus Service, Fairmont Olympic HotelRed Carpet Valet

 

Best Hotel Venue

Winner: The Woodmark Hotel & Still Spa

Finalists: The Edgewater HotelFairmont Olympic Hotel

 

Best Country Club/Golf Course Venue

Winner: The Golf Club at Newcastle

Finalists: The Club at Snoqualmie Ridge, Fusion Golf Academy

 

Best Historic Venue

Winner: The Sanctuary at The Lotte Seattle

Finalists: The Hall at Fauntleroy, Lake Wilderness Lodge

 

Best Urban Venue

Winner: Melrose Market Studios

Finalists: Georgetown Ballroom, Sodo Park

 

Best Winery Venue

Winner: JM Cellars

Finalists: Chateau Lill, Novelty Hill-Januik Winery 

 

Best Outdoor Venue

Winner: Woodinville Lavender

Finalists: Parties on the Terrace, Twin Willow Gardens

 

Best Waterfront Venue

Winner: The Woodmark Hotel & Still Spa

Finalists: Alderbrook Resort & Spa, The Edgewater Hotel

 

Best Destination Venue

Winner: Alderbrook Resort & Spa

Finalists: Harmony Meadows, Roche Harbor Resort

 

Best Rehearsal Dinner Venue

Winner: JM Cellars

Finalists: Charlotte Restaurant & Lounge, Dockside at Duke's

 

Best Wedding Night Hotel

Winner: The Edgewater Hotel

Finalists: Four Seasons Hotel Seattle,Thompson Seattle

 

Best Intimate Venue

Winner: Parties on the Terrace

Finalists: Bella Luna Farms, The Ruins

 

Best Wedding Show

Winner: Seattle Wedding Show

Finalists: My Snohomish Wedding Tour, Weddings in Woodinville

 

Best All-Around Wedding Vendor

Winner: Herban Feast

Finalists: Bridal Bliss, Elle and James Co.

 

Best New Wedding Vendor

Winner: Emerald City Flowers

Finalists: Aha Party Co, Evergreen Bridal Studio

 

Editor’s Picks

Best New Trend

Holographic Anthurium Flowers by Urban Plant Shop

 

Best Moment

Blue Rose Photography

 

Best Cake

Sweet Cakes Kirkland

Best Floral Design

Oak and Fig Floral

 

Best Catering and Event Design

Justine Cosme and Cameron Catering

 

Best Invitations

CREE & CO.

 

Best Bridal Style

Styled by Willow & Ivy Events


Newsletter Subscribe

Featured Vendors